PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Z energią!

CZAS ZWIEDZANIA: 90 min SUGEROWANY WIEK: 0-17

http://zut.com.pl„Z energią!” jest jedną z większych wystaw Centrum Hewelianum. Na dwóch poziomach w historycznym budynku Kaponiery Południowej znajdziesz wszystko, co związane jest z wytwarzaniem energii i reenergią. Na kilkudziesięciu stanowiskach możemy obserwować, doświadczać, a także wywoływać różnorodne zjawiska. Czeka tu na Ciebie między innymi:


Symulator jazdy. Chyba każdy, kto ma prawo jazdy albo planuje je mieć, chciałby spokojnie wypróbować swoje umiejętności kierowcy bez ponoszenia ryzyka wypadku. Symulator posiada cztery tryby jazdy: normalny, pod wpływem alkoholu, zimą i deszczową nocą. Pokazuje też, co się dzieje z samochodem podczas wypadku i ile energii się przy tym wyzwala!
Symulator powodzi. O tym, jak niebezpieczne mogą być wielkie ulewy, można się było przekonać choćby w Gdańsku w lipcu 2016 r.  Za pomocą symulatora powodzi możesz spróbować uratować miasto przed niszczącym żywiołem!
Promieniowanie. Na własne oczy możesz zobaczyć, jak promieniuje ruda uranu, ale spokojnie - ten eksperyment jest w pełni bezpieczny!

Górne piętro wystawy zajmuje pracownia reenergii. Poznamy tutaj drugie życie śmiecia, wiązką światła wprawimy w ruch samolot albo przyjrzymy się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy kosmosu. W formie samodzielnych eksperymentów i zabawy dowiemy się także, ile lat mają nasze uszy, prześwietlimy baterię, poznamy ziemski piec. Czeka nas tutaj jeszcze ekologiczna podróż przez miasto, stanowisko prezentujące „niebezpieczne związki” i mnóstwo innych atrakcji.

Partnerem nowej, interaktywnej pracowni reenergii jest


Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

 Image title

Z uwagi na obecność stanowisk emitujących silne pole elektromagnetyczne obowiązuje całkowity zakaz wstępu do pracowni energii osobom posiadającym rozrusznik serca.

Image title