Przygotowujemy dla Was nowa stronę. Jej budowa jeszcze trwa. Podzielcie się z nami przemyśleniami na jej temat na www@hewelianum.pl
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk, czyli epizody z historii Góry Gradowej

CZAS ZWIEDZANIA: 60 min SUGEROWANY WIEK: 0-17

Fort Góry Gradowej jest wyjątkowym miejscem na mapie Gdańska, górującym nad jego historycznym centrum. 

Aby przybliżyć turystom oraz samym gdańszczanom dzieje tego zakątka miasta, została stworzona wystawa zatytułowana „Wehikuł Czasu – Pocisk i Człowiek”. Składa się na nią 14 stałych ekspozycji, które są prezentowane w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych. W dawnych schronach oraz remizach artyleryjskich zostały przedstawione nie tylko wybrane epizody z dziejów fortu, lecz również zagadnienia związane ze sztuką wojenną, np. historia czarnego prochu czy też pracownia fortyfikatora. Trasa zwiedzania, biegnąca między nowo uformowanymi dziełami ziemnymi, ale zgodnie z dawnymi planami fortyfikacyjnymi, dostarcza niezapomnianych wrażeń. Chwilami nie sposób wyzbyć się odczucia, że oto naprawdę za pomocą wehikułu czasu przenieśliśmy się do czasów świetności fortu Góry Gradowej. 

Oprócz ekspozycji dotyczących oblężeń z lat 1734, 1807 czy 1813 zwiedzający mogą dowiedzieć się nieco więcej o pruskim garnizonie w Gdańsku, uzyskać odpowiedzieć na pytanie, kto bawił się i mieszkał na terenie fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska, czy wreszcie przekonać się, jak działała tzw. zagłuszarka Radia Wolna Europa. Niewątpliwie ciekawym urozmaiceniem są również prezentowane makiety wybranych obiektów fortecznych wraz z biogramami fortyfikatorów czy też zdjęcia lotnicze, zarówno współczesne, jak i z lat 20. ubiegłego stulecia. Wszystkie ekspozycje wzbogacone zostały słuchowiskami, w których to w role historycznych postaci oraz lektorów wcielili się znani polscy aktorzy.

Dzięki wystawie „Wehikuł Czasu – Pocisk i Człowiek” będą mogli Państwo odkryć Górę Gradową na nowo, poznać jej fascynującą historię i przekonać się jednocześnie, jak wiele tajemnic jeszcze drzemie w jej stokach.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.