Wystawy O nas Oferta Dla szkół i przedszkoli Dla mediów Ogłoszenia Poznaj Hawalianum
Przygotowujemy dla Was nowa stronę. Jej budowa jeszcze trwa. Podzielcie się z nami przemyśleniami na jej temat na www@hewelianum.pl
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ

Lokalizacja i dojazd

Centrum Hewelianum znajduje się na terenie zespołu pofortecznego Grodzisko (Góry Gradowej – dawne Hagelsberg) w Gdańsku. Jest to ufortyfikowane wzgórze wysokości ok. 50 m n.p.m., położone w centrum miasta, powyżej dworca PKP i PKS. Zespół poforteczny ma powierzchnię 27 ha. Wielokrotnie podczas oblężeń Gdańska toczyły się tu ciężkie walki. Zachowane liczne budowle obronne pochodzą głównie z lat 1867-1874. Większość z nich została już zaadoptowana na cele wystawiennicze.

Fort Grodzisko to także park ze stawem (pozostałość po dawnej, mokrej fosie). Znajdują się tu trzy użytki ekologiczne, w których schronienie znajduje rzadko spotykany pasikonik wątlik oraz nietoperze. Ze wzgórza rozpościera się wspaniała panorama na sławną stocznię i zabytki Gdańska.

Elementem, który na trwałe wpisał się w scenerię tej części miasta, jest Pomnik Milenijny w postaci krzyża, wznoszący się na bastionie Jerozolimskim.

Dojazd komunikacją miejską