PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

14 kwietnia obchodzimy Dzień patrzenia w niebo!

14.04.2017

W kalendarzu można znaleźć wiele dziwnych świąt. Nie wszystkie godne są uwagi, ale naszą przykuło to święto: „Dzień patrzenia w niebo”! Jak wiecie doskonale w Centrum Hewelianum lubimy sobie z Wami zadrzeć głowę i pokontemplować co się na nieboskłonie dzieje. Już niedługo, już za chwilę będzie #Hewelianówka, a wraz z nią pokazy w planetarium i… teleskop, przez który będziecie mogli obejrzeć Słońce. (Uwaga! na naszą gwiazdę nigdy nie patrzymy gołym okiem, nasz teleskop ma specjalny filtr, który umożliwia prowadzenie bezpiecznej obserwacji).

 A dlaczego warto obserwować niebo?

- Zachęcam do tego, żeby na co dzień patrzeć w niebo – ono jest przecież zachwycające! – mówi Patrycja Pakońska, astronom Centrum Hewelianum.-

W dzień oślepia nas Słońce – nasza życiodajna gwiazda, ale widzimy ją na tle nieba, a dlaczego niebo ma taki kolor? z czego to wynika? Niebieski kolor nieba jest efektem drogi światła słonecznego przez naszą atmosferę.

I dodaje.

- Warto zwrócić uwagę że barwy niebieskiego nieba są przeróżne. Natomiast wieczorem na naszym nieboskłonie pojawiają się też inne gwiazdy, ale czy tylko gwiazdy? Otóż nie! – mówi astronom Cenrum Hewelianum. -  W piątek 14 kwietnia zobaczymy także Jowisza, jeśli spojrzymy w kierunku południowym. Macie może lornetkę? W takim razie koniecznie popatrzcie przez nią na Jowisza i jego księżyce. A może nawet uda Wam się dostrzec wielką czerwoną plamę na powierzchni planety czyli jowiszowy supercyklon. Poza tym na niebie znajdziemy wiele satelitów przelatujących na naszymi głowami. Zachęcam do zadzierania głowy do góry i podziwiania piękna firmamentu.

Przypominamy, że w Centrum Hewelianum działa koło astronomiczne „Gwiezdne Universum”. Jego członkowie spotykają się cyklicznie m.in. na obserwacje nieba. Rekrutacja do tej edycji koła jest już zamknięta, ale śledźcie naszą stronę hewelianum.pl oraz profil na FB facebook.com/CentrumHewelianum/.

Będziemy tam informować o zapisach do kolejnej edycji.