PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

W Kaponierze Południowej będzie planetarium

27.12.2017

Image title

Władze Gdańska podpisały w grudniu 2017 r. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowę, na mocy której Centrum Hewelianum otrzyma dotację w wysokości ponad 15 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu pod nazwą "Rozbudowa i przebudowa Kaponiery Południowej na potrzeby kulturalno-wystawiennicze wraz z salą sferyczną, a także rekonstrukcją odcinka muru Carnota na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku".

Wymieniona w projekcie sala sferyczna pełniła będzie funkcję planetarium wyposażonego w 74 fotele dla publiczności. Poza nią w skład trzykondygnacyjnego obiektu wbudowanego w wał ziemny wejdą pomieszczenia wystawiennicze i edukacyjne. Pierwsze w kraju podziemne planetarium dostępne będzie przez cały rok, w odróżnieniu od użytkowanego obecnie sezonowo namiotu sferycznego. Możliwe będzie również wykorzystanie podziemnej przestrzeni np. w charakterze sali koncertowej.

Wtopiona w wał konstrukcja nie naruszy historycznego krajobrazu dawnej twierdzy. Realizowany projekt obejmuje również rekonstrukcję takich elementów jak odcinek muru Carnota lub "droga straży" (pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką).

Prace budowlane rozpoczną się w połowie 2018 r., zakończenie planowane jest na 2020 r.

Image title

Image title


Image title

Image title