Wystawy O nas Oferta Dla szkół i przedszkoli Dla mediów Ogłoszenia Poznaj Hawalianum
Przygotowujemy dla Was nowa stronę. Jej budowa jeszcze trwa. Podzielcie się z nami przemyśleniami na jej temat na www@hewelianum.pl
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ

Najczęściej zadawane pytania


Czy fort Grodzisko i fort Góry Gradowej to jedno i to samo?

Tak. Chociaż istnieją pewne różnice (pojęcie fort Góry Gradowej jest bardzie uzasadnione pod kątem historycznym), to jednak obecnie przyjmuje się używanie obydwu form.


Czy Góra Gradowa to tylko wzniesienie, nad którym góruje Pomnik Tysiąclecia Chrześcijaństwa (Pomnik Milenijny) w postaci krzyża?

Nie. Miejsce, w którym stoi dziś krzyż to bastion Jerozolimski. Jest to wprawdzie najwyższy punkt całej Góry Gradowej, lecz trudno tym samym ograniczyć jej zasięg tylko do wspomnianego bastionu. W przeszłości Góra Gradowa sięgała zdecydowanie dalej, od południa i wschodu opierając się (mniej więcej) na linii współczesnych ulic 3 Maja oraz Nowych Ogrodów, od strony zachodniej i północnej prawdopodobnie sięgając poza ciąg ul. gen. H. Dąbrowskiego i ul. Powstańców Warszawskich.


Czy Centrum Hewelianum zarządza także pozostałymi terenami fortyfikacji miejskich?

Centrum Hewelianum jest jednostką, która pod swoją opieką ma wyłącznie tereny dawnych umocnień zlokalizowanych na Górze Gradowej.


Czy nad dworcem PKS w Gdańsku rozciągają się „forty napoleońskie”?

Nie. Po pierwsze na Górze Gradowej istnieje jedynie jeden fort, stąd nieuzasadnione jest używanie liczby mnogiej. Fort ten ponadto prezentuje sobą formę dawnego, artyleryjskiego, pruskiego fortu, stąd też trudno uznać za prawidłowe określanie go epitetem „napoleoński” (pierwsze umocnienia powstały na Górze Gradowej już w połowie XVII w.).


Masz pytanie? Chętnie odpowiemy na nie!

Napisz do nas na hewelianum@hewelianum.pl.