Informations EN Wystawy EN Aktualności EN O nas Offer For teachers EN Dla mediów EN Ogłoszenia EN Poznaj Hewelianum
EN Przygotowujemy dla Was nowa stronę. Jej budowa jeszcze trwa. Podzielcie się z nami przemyśleniami na jej temat na sekretariat@hewelianum.pl
EN Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. EN Zamknij

Z energią!

CZAS ZWIEDZANIA: 90 min SUGEROWANY WIEK: 0-17

http://zut.com.pl/Wystawa znajduje się w budynku Kaponiery Południowej. Składają się na nią dwie pracownie - na parterze króluje fizyka, z kolei na pierwszym piętrze swoje miejsce znalazła zupełnie nowa, innowacyjna pracownia REenergii.

Pracownia Energii 

W przestrzeni tej pracowni każde ze stanowisk prezentuje określony rodzaj energii lub przemianę jednej formy energii w inną. Na przykład, w ogromnym akwarium można wywołać falę tsunami. Inny rodzaj fali, czyli falę dźwiękową, można zaobserwować tuż obok. Podobnie jak fala na wodzie również ona przenosi energię, co odkryć można dzięki interaktywnym stanowiskom. Zasady zachowania nie tylko energii, ale również pędu pokazuje z kolei Wahadło Newtona.

Człowiek w swojej codziennej działalności zużywa ogromne ilości energii. Jak duże? To można zobaczyć na stanowisku „Energia w kuchni”. Tę energię, którą zużywają nasze kuchenki czy czajniki trzeba jakoś wytworzyć.

Pracownia REenergii 

Nowa, interaktywna przestrzeń otwarta w styczniu 2015 roku. Ultranowoczesne stanowiska przedstawiają nie tylko zagadnienia związane z energią odnawialną, ale także wszystko to, co dotyczy gospodarki odpadami.

Poznamy tutaj drugie życie śmiecia, wiązką światła wprawimy w ruch samolot albo przyjrzymy się zanieczyszczeniu naszej planety z perspektywy Kosmosu. W formie samodzielnych eksperymentów i zabawy dowiemy się także ile lat mają nasze uszy, jak wygląda bateria pod rentgenem, czym jest ziemski piec, czy ile drzewa powstaje z jednego drzewa. Czeka tutaj także ekologiczna podróż przez miasto, stanowisko prezentujące „niebezpieczne związki” i mnóstwo innych atrakcji.

Partnerem nowej, interaktywnej pracowni REenergii jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku Sp. z o.o.

Image title